Eskişehir tiren garı araba kiralama-eskisehirarabakiralama.net


on yıllarda hızla değişen çehresiyle Eskişehir, seyahat etmeyi sevenlerin merak ettiği bir kent haline geldi. Eğer Eskişehir’i henüz ziyaret etmediyseniz, yola düşmenin tam zamanı.
Eskişehir’de araç kiralamak kenti ve kent çevresini keşfetmenin en etkili yolu. Peki, sonrasında ne yapacaksınız? Sizin için Eskişehirlilere Eskişehir’de nereler gezilir, Eskişehir’de neler yenir, Eskişehir’de neler yapılır sorularını yönelttik.

Eskişehir’de ne yenir?

Bulunduğu konum nedeniyle Eskişehir hem geçmişte hem de günümüzde bir kavşak noktası. Farklı kültürlerin birbiriyle kaynaşması kentin mutfağını zenginleştirmiş.
Eskişehir dendiğinde akla gelen ilk yemek çiğbörek. Yapımı basitmiş gibi görünen ancak maharet isteyen bu Tatar böreğini yaşadığınız kentteki bazı restoranlarda da bulabilirsiniz. Ancak Eskişehir’deki çiğböreğin tadını başka bir yerde bulamayacağınızı söyleyebiliriz.
Madem bir tuzluyla başladık, tatlıyla devam edelim. Eskişehir’in başka bir lezzeti de met helva. Yapımı ustalık isteyen bu helva, Eskişehir’den dönerken dostlarınıza götürebileceğiniz güzel bir lezzet olabilir.
Bu tatlar dışında yufkalı büryan, haşhaşlı gözleme, balaban köfte ve kış aylarında boza Eskişehir’de denemeniz gereken lezzetlerden.

Eskişehir’de nerede kahvaltı yapılır?

Eğer kentin gerçek ruhunu salaş bir mekânda yakalayarak güne başlamak istiyorsanız, kahvaltınızı Atatürk Stadı karşısındaki mütevazı Doyuran Kahvaltı Salonu’nda yapabilirsiniz. Kahvaltıda çiğböreğin tadına bakmak için Papağan Çiğbörek Salonu’na gidebilirsiniz.

Eskişehir’de yemek nerede yenir?

Eğer kente trenle geldiyseniz ve gardan çıktığınızda karnınız zil çalıyorsa garın hemen karşısındaki Köfteci Ali’ye uğrayabilirsiniz. Üniversite öğrencilerinin kentte yarattığı enerjiyi daha yakından görmek istiyorsanız, size daha fast food zincirleri yokken kente hizmet veren Pino Burger’in lezzetlerini önerebiliriz. Öğle yemeği için daha geleneksel bir tat arıyorsanız Abdüsselam Balaban Kebap’ta balaban köfte yiyebilirsiniz.
Kentin oturmuş bir meyhane kültürü var. Eğer geleneksel bir meyhane arıyorsanız Bomanti’yi, daha modern ve deniz ürünü ağırlıklı bir seçim için de Mezze’yi tercih edebilirsiniz.
Akşam yemeğinde tercihiniz daha şık bir yerden yanaysa Sempre sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Eskişehir’de gezilecek yerler

Eskişehir kent merkezinin bir bölümü trafiğe kapalı. Bu yüzden aracınızı kent merkezindeki alışveriş merkezlerinin birinin otoparkına park edip kent merkezini yürüyerek keşfetmenizi tavsiye ediyoruz.

Gezinize İki Eylül Caddesi ve Porsuk Çayı kıyısında yer alan Adalar bölgesinden başlayabilirsiniz. Sonrasında aracınızla biraz kent merkezinden uzaklaşıp kentin eski mahallelerinden Hamamyolu’nda gezebilir, Odunpazarı semtinin tarihi sokaklarında dolaşabilirsiniz.

Eğer Eskişehir’i çocuklarınızla birlikte ziyaret ediyorsanız kent merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıktaki Regülatör Piknik Alanı ya da kent merkezine yaklaşık 7 kilometre uzaklıktaki Sazova Parkı çocuklarınızla keyifli vakit geçirmek için iyi bir tercih olabilir.

Eskişehir’in tarihi yerleri

Eskişehir’de tarih gezinize zengin bir koleksiyona sahip olan Eskişehir Arkeoloji Müzesi’nden başlayabilirsiniz.
Selçuklular döneminde yaptırılan Alaeddin Camii ve Osmanlılar döneminde yaptırılan Kurşunlu Camii kent merkezinde görmeniz gereken yapılardan.
Kent merkezinden yaklaşık 70 kilometre uzaklıkta olan Yazılıkaya Antik Kenti, Eskişehir’e gelmişken görmeden gitmemeniz gereken yerlerden biri. Antik kentte üzerinde Frig diliyle yazıtlar bulunan Midas Anıtı’nı görebilirsiniz.

Eskişehir’de gece hayatı

Tam bir üniversite kenti olması nedeniyle Eskişehir hareketli bir gece yaşantısına sahip. Nüfusun çoğunluğunu öğrencilerin oluşturduğu kentin farklı yerlerinde, farklı zevklere göre eğlence mekânları bulmak mümkün.

Eğer gençlerle iç içe bir eğlence arıyorsanız Peyote’yi ya da Fabrikalar Caddesi’ndeki Hayal Eskişehir’i tercih edebilirsiniz. Eğer büyük kentlerdeki büyük eğlence mekânlarının müdavimiyseniz 222 Park’ın sizi şaşırtabileceğini söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir